Dumlupınar Üniversitesi - Maliye
Dumlupınar Üniversitesi - Maliye Sitemize Hoşgeldiniz.
Sitemize Kayıt Olup Forumlara Katılabilirsiniz...


Dumlupınar Üniversitesi - Maliye

Dumlupınar Üniversitesi - Maliye Bölümü

Dumlupınar Üniversitesi Maliye Bölümü Öğrencileri Sitesi
www.dpumaliye.tk

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Dumlupınar Üniversitesi - Maliye » Genel Paylaşım » Güncel Olaylar » Artık Tek Millet, 6 DEVLETİZ

Artık Tek Millet, 6 DEVLETİZ

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Artık Tek Millet, 6 DEVLETİZ Bir C.tesi Eyl. 18, 2010 1:47 pm

Burak

avatar
Admin
Admin
Türkiye’nin önderliğinde 1992 yılından bu yana yürütülen ‘Türk Dili Konuşan Ülkeler Zirvesi’ atılan imzalarla uluslararası bir Konsey’e dönüştü. Böylece Türk devletleri tek güç olarak birleşmiş oldu.


Ortaasya’da Türkçe konuşan devletler, Türkiye’nin inisiyatifinde kurulan “Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi” adı altında tek güç olarak birleşti. Çırağan Sarayı’nda dün Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan Cumhurbaşkanları’nın imzasıyla kurulan Konsey’e, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Türmenistan ile Özbekistan’ın da beklendiğinin işaretini vererek, “Kardeşlerimiz Türkmen ve Özbek halklarına en içten sevgi ve selamlarımı gönderiyorum. Biz artık bir milletiz ama 6 tane de devletiz. Ortak davalarımıza sahip çıkacak ve halklarımızın müreffeh gelecekleri için çalışacağız” dedi.

KONSEY 4 ÜLKENİN İMZASIYLA KURULDU 

Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları 10. Zirvesi dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ev sahipliğinde, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov’un katılımlarıyla Çırağan Sarayı’nda gerçekleşti. Ülkesinin “Daimi Tarafsızlık” statüsünü mazeret gösteren Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangulı Berdimuhamedov, tüm toplantılara katılmakla birlikte Konsey’e katılım için imzasını atmadı.

TÜRKMENİSTAN VE ÖZBEKİSTAN’A MESAJ

Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan Cumhurbaşkanların imzasıyla kurulan “Türk dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Konseyi”n açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Konsey’e Özbekistan ve Türkmenistan’ın beklendiğine işaret ederek, şunları söyledi: “Kardeşlerimiz Azeri, Kazak, Kırgız, Türkmen, Özbek halklarına en içten sevgi ve selamlarımı gönderiyorum. Biz artık bir milletiz ama 6 tane de devletiz. Bundan büyük bir gurur, onur duyuyoruz. “

ORTAK ALFABE İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Türk Dili Konuşan Ülkeler Zirvesi’nde ortak alfabe kullanılmasının gündeme gelip gelmediği sorusuna yanıt veren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Zirve boyunca Dışişleri Bakanlarının Türkçe konuştuklarını hatırlatarak, “Bütün bu söyledikleriniz adım adım olacak şeylerdir. Hepimiz kültürümüze, folklorumuza, ortak tarihimize önem veriyoruz. Ayrıca TÜRKSOY’un da bu yönde çalışmaları var” dedi.

Türk Dili Konuşan ülkeler bankası

Cumhurbaşkanı Gül, ilk kez Türk Dili konuşan ülkeler zirvesinde, dışişleri bakanlarının Türkçe anlaştığını söyledi. Zirevenin en önemli neticesinin Türk İşbirliği Konseyi’nin kurulması olduğunu belirteren Gül, konseyin sekretaryasının İstanbul’da olacağını ifade etti. Abdullah Gül konseyin başkanlığına Türkiye’nin önceki Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı’nın seçildiğini dile getirdi. Konsey sonunda Azerice, Kazakça, Kırgızca ve Türkçe imzalanan sonuç bildirgesinde alınan kararlardan bazılar şunlar:

• Konsey TÜRKSOY’un 2012 yılı için Astana’yı Türk Kültür Başkenti olarak ilan etme önerisini desteklemektedirler.

• Ekonomik işbirliğini geliştirmek amacıyla Türk Dili Konuşan Ülkeler İş Konseyi’nin kurulmasını kararlaştırmışlardır.

• Özel sektöre yeni fırsatlar yaratılması ve petrol dışı sektörlerde kalkınmanın desteklenmesi amacıyla İstanbul’da “Türk Dili Konuşan Ülkeler Kalkınma Bankası” ve ortak bir Sigorta Şirketi kurulması imkanını araştırmayı kararlaştırmışlardır.

Türkmen ve Azeri liderler barış dedi

Zirve, sınır sorunları nedeniyle zaman zaman gerilim yaşayan Azerbaycan ve Türkmenistan arasında da bahar havası estirdi. Türkmenistan Cumhurbaşkanı Bedrimuhamedov, gazetecilerin sınır sorununa ilişkin bir sorusu üzerine, “Aliyev kardeşimle biz zaten bu konu üzerinde konuştuk. Bu konu bizim kardeşlik ilişkilerimizi zedelememelidir. Buna müsaade etmeyeceğiz. Sorunu, uzun zaman alsa da çözeceğiz” yanıtını verirken, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise, “Bu sorunu ikili ilişkilerde sorun yaratmayacak şekilde en geri plana iteceğiz” yanıtını verdi.

Bütün bölgede refahı artıracağız

İki gün süren Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi’nde ele alınan tüm konuların bölgenin, barış, istikrar ve refaha katkı sağlayacağını belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Kurulan Konsey ile sadece halklarımızın menfaatini değil, aynı zamanda bölgesel işbirliğini de güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bölgemizdeki sorun ve risklerin önümüzdeki işbirliği imkanlarını zedelemesine izin vermeyeceğiz. Türk işbirliğinin Avrasya coğrafyasındaki mevcut işbirliği mekanizmalarının tamamlayan bir bölgesel teşkilat olarak kendini kısa sürede ispatlayacağına inancımız tamdır” dedi.


Kaynak:Star


TÜRK BİRLİĞİ VİDEOSUNU İZLEMENİZİ TAVSİYE EDERİM: https://www.facebook.com/video/video.php?v=44673206698


________Dumlupınar Üniversitesi - Maliye________
Sevgi Anlaşmak Değildir, Maliyeci de Sevilir Smile


www.dpumaliye.tk

Sitemiz 3247 Gündür Yayında...

http://dpumaliye.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz